• 1 Şubat 2018 – Edebiyat Haber

“Ah-Bir Koçgiri İsyanı Romanı” üzerine | Gülay Ilgın

Yılın ilk günlerinde İleti Yayıncılık’tan, önemi isminde vurgulanan bir kitap (Ah Bir Koçgiri İsyanı Romanı) yazın dünyasına kendi dramatik öyküsüyle birlikte giriş yaptı. Politik nedenlerden dolayı yıllarca hapis yatmış bir yazarın, Azimet Ceyhan’ın kaleme aldığı dikkate değer bir yapıt olarak gözüken bu kitap 1921’li yıllara damgasını vurmuş “Koçgiri İsyanı”na yer veriyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız >> Edebiyat Haber

  • 22 Ocak 2018 – Kitap Eki

Arzu Aslan’ın incelemesi; “Bir Koçgiri İsyanı Romanı: ‘Ah!’ diyor insanlık”

Geceleri camlara buzdan resimler çizdiğine inanılan “Mina” isimli bir cam cininin olağanüstü masalıyla başlıyor roman. Daha ilk anda pek bilinmeyen bir yerin/yörenin duygu yüklü üslubuyla yol alacağınızı, bu romanın sadece Koçgiri meselesini dile getiren ilk roman özelliği taşımadığını, içinde daha başka ilkler olduğunu anlıyorsunuz. Her şey yeni ve büyülü. Masal sanki okura yaşanacakların olağanüstülüğünü göstermek/imlemek için özellikle var. Olayların unutulmayacağı, bir biçimiyle o yöredeki insanların anlatılarında yaşayacağını sezdiriyor yazar okura. Bu defa Topal Osman’la somutlaşan şeytan, masal olmayan bir kötülükle ortada. Okur sonraki satırlarda bir anda kendini yakın zamanlarda acı ve sürgünlere maruz kalmış bir Ermeni’nin, Agasi karakterinin muhakeme eden diliyle karşı karşıya buluyor. Sözleri ıstırap dolu bir geçmişin içinden süzülerek geliyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız >> KitapEki.com

  • 11 Ocak 2018 – BirGün Gazetesi

Yazıyı internet üzerinden okumak için tıklayınız >> BirGün Gazetesi

‘Ah!’ diyor insanlık – Arzu Aslan

Doğaya müthiş hakim bir yazar var karşımızda. Belli, o dağ başlarında kendisini, geçmişin tortularını taşıyan rüzgarlara bırakmış zamanında.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız